Funkcje oczyszczacza powietrza i jak wybrać właściwy

Gdy masz w domu oczyszczacz powietrza, możesz oddychać spokojnie. Istnieje jednak tak wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza, że trudno jest określić, który jest najlepszy dla Twojej przestrzeni i potrzeb. Czy potrzebujesz nawilżacza lub jonowego filtra powietrza? A co z detektorem tlenku węgla lub lampą UV do pomieszczeń wewnętrznych? Przy tak wielu opcjach wybór odpowiedniego rodzaju oczyszczacza powietrza dla Twojego domu może być przytłaczający. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, usuwając kurz, pyłki i inne widoczne cząsteczki unoszące się w powietrzu, a także zapachy i lotne związki organiczne (VOC). W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, które chcemy wyeliminować z powietrza w domu, jeden rodzaj urządzenia może być bardziej skuteczny niż inny. Zrozumienie, co każde urządzenie może zrobić, pomoże uprościć proces podejmowania decyzji.

Podstawy oczyszczania powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, usuwając kurz, pyłki i inne widoczne cząstki unoszące się w powietrzu, a także zapachy i lotne związki organiczne (VOC). W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, które chcesz wyeliminować z powietrza w swoim domu, jeden rodzaj urządzenia może być bardziej skuteczny niż inny. Znajomość podstaw każdego urządzenia pomoże uprościć proces podejmowania decyzji.

• Oczyszczacze powietrza usuwają z powietrza kurz, pyłki, roztocza i sierść zwierząt domowych, a także zapachy i lotne związki organiczne. LZO są uwalniane przez domowe środki czystości i niektóre farby i mogą powodować problemy zdrowotne, gdy są obecne w powietrzu.

• Oczyszczacze powietrza występują w trzech podstawowych typach: HEPA, UV i jonowe oczyszczacze powietrza.

• Filtry HEPA to filtry włókniste, które zatrzymują 99% cząsteczek większych niż 0,3 mikrona. Są najbardziej skuteczne w usuwaniu alergenów takich jak kurz, sierść zwierząt domowych, pyłki i zarodniki.

• Lampy UV emitują światło ultrafioletowe, które rozkłada niektóre substancje chemiczne, takie jak LZO i zapachy, ale nie cząsteczki.

• Wentylator jest używany do rozprowadzania przefiltrowanego powietrza w całym pomieszczeniu.

• Filtry HEPA należy wymieniać co 12-18 miesięcy, żarówki UV należy wymieniać co rok, a oczyszczacze jonowe należy czyścić co sześć miesięcy.

Filtr HEPA

Filtr HEPA (High-Efficiency Particulate Air) jest rodzajem filtra powietrza, który usuwa 99% cząsteczek o wielkości zaledwie 3 mikronów. Obejmują one kurz, sierść zwierząt domowych, pyłki, zarodniki i pleśń. Filtry HEPA są bardzo skuteczne w usuwaniu alergenów z powietrza, ale nie usuwają zapachów ani lotnych związków organicznych.

Filtry HEPA są dostępne w różnych stylach. Tradycyjne filtry tkaninowe powinny być czyszczone co sześć miesięcy, podczas gdy filtry elektrostatyczne powinny być czyszczone co dwa lata. Filtry HEPA powinny być wymieniane co 12-18 miesięcy.

Przy wyborze filtra HEPA ważne jest, aby znaleźć taki, który jest certyfikowany przez Stowarzyszenie Przemysłu AGD (AHAA) lub Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewania, Chłodnictwa i Klimatyzacji (ASHRAE). Organizacje te testują filtry powietrza, aby zapewnić, że spełniają one określone standardy jakości.